Süleyman Demirel Üniversitesi

Prof. Dr. Hasan Gürbüz Bilgi Merkezi Her An Sizinle

19/08/2022

Süleyman Demirel Üniversitesi Prof. Dr. Hasan Gürbüz Bilgi Merkezi, uzaktan öğretim sürecinde de kullanıcılarının yanında. Bu süreçte Üniversitemizde bulunan binlerce kaynağa (e-kitap, e-dergi, makale, tez vb.) yerleşke dışı erişim sağlayabilirsiniz.

Yerleşke dışından kaynaklara ulaşmak için “veri tabanlarına yerleşke dışından erişim” ayarlarını yapmanız yeterli.

Başlangıç Kaynakları

1. Turcademy: Farklı konu alanlarından akademik düzeyde ve önemli yayın evlerinin (Anı Yayıncılık, Adalet Yayınevi, Dora Yayınevi, Ege Yayınları, Ekin Yayınevi, Gazi Kitabevi, Literatür Yayıncılık, Müzik Eğitimi Yayınları, Palme Yayınevi, Pegem Akademi, Seçkin Yayıncılık) 5000’den fazla Türkçe kitaplarına tam metin erişebilirsiniz.

Erişim adresi: https://www.turcademy.com/tr

2. Hiperkitap: Dil ve edebiyat, tarih, felsefe, psikoloji, hukuk, bilgisayar, çevre, kişisel gelişim, mühendislik ve teknoloji, ekonomi ve finans, tıp, işletme gibi 28 ana konuda 22 binden fazla Türkçe elektronik kitaba tam metin erişebilirsiniz.

Erişim    adresi: http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=e011xww

3. Ebrary (Proquest Ebook Central): Dünyaca ünlü yayınevlerinden her konuda bilimsel 213 binden fazla yabancı dilde tam metin elektronik kitaplara erişebilirsiniz.

Erişim adresi: https://ebookcentral.proquest.com/lib/suleyman-ebooks/

4. İdealOnline: Akademik ve popüler (Bilig, Doğu-Batı, Düşünen Siyaset, İktisat ve Toplum, Folklor Akademi Dergisi gibi) Türkçe 800 fazla dergiye tam metin olarak erişebilirsiniz.

Erişim Adresi: http://www.idealonline.com.tr/IdealOnline/

5. Dmags Dijital Dergi: Türkiye’de yayınlanan birçok popüler dergiye (MediaCat, Forbes, Para, Ekonomist, Capital, Macline, Chip, Cosmopolitan, Harper's Bazaar, Marie Claire, Avenue Rouge gibi) tam metin erişebilirsiniz.

Erişim adresi: http://www.dmags.net/

6. Dergipark: Türkiye’de yayınlanan akademik dergilerin tam metin olarak erişime sunulduğu bir platformdur. 400 binden fazla Türkçe makaleye tam metin erişebilirsiniz.

Erişim adresi: dergipark.org.tr

7. Tezler: Çalışmalarınızda başlangıç noktası olarak kullanabileceğiniz yurt dışında ve Türkiye’de yapılmış 3 milyondan fazla teze tam metin erişim sağlayabilirsiniz.

           Ulusal Tez Merkezi (YÖK)

Erişim adresi:  https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/

           ProQuest Dissertations and Theses Global

Erişim adresi: https://search.proquest.com/pqdtglobal/index

8. Bilgi Merkezi’nin abone olduğu bütün veri tabanlarında yer alan makaleleri “Tüm Kaynaklarda Arama”:

Erişim adresi: http://sdu.summon.serialssolutions.com/#!/

9. Tüm Veri Tabanları (A-Z)

Erişim adresi: http://kutuphane.sdu.edu.tr/tumveritabanlari

10. Veri Tabanlarına Yerleşke Dışından Erişim: Bilgi Merkezi’nin sahip olduğu elektronik kaynaklara uzaktan erişebilmek için sdu uzantılı e-posta adresinizin ve şifresinin olması yeterlidir. Uzaktan erişim ayarları için aşağıda linkte bulunan yönergeyi takip edebilirseniz.

Erişim adresi:  https://kutuphane.sdu.edu.tr/icerik/veritabanlarinayerleskedisindanerisim

 

Tüm soru, öneri ve görüşlerinizi kutuphane@sdu.edu.tr adresine iletebilirsiniz.